Döda drömmars ö av Helena Dahlgren är en magisk sommarlovsberättelse som för tankarna till gamla flickböcker, den gotiska skräckromanen och Maria Gripes värld. Huvudpersonen Molly är en ensam flickan som inte riktigt hittat sig själv eller sin plats i världen. Nu har hon fått lov att åka på skrivarläger på ön Svalö, även kallad Döda drömmars ö och det ser hon fram emot med skräckblandad förtjusning. På ön bor författaren Cordelia Backe som ska vara kursens skrivlärare. Molly har vuxit upp med Backes spökhistorier och att få träffa författaren känns stort.
När hon anländer till ön har några deltagare redan kommit dit. Några av dem har tillbringat flera somrar hos Cordelia Backe, men det finns några som liksom Molly är där för första gången. Hon glider oväntat lätt in i gruppen och känner äntligen att hon hittat ett sammanhang där hon kan vara sig själv. När Molly börjar vända sig inåt och försöker skriva om något riktigt personligt börjar starka känslor växa. Hon får mardrömmar som hon har svårt att tolka. Kontrasten mellan de trevliga dagarna och de ofta ganska hemska nätterna är total.
Jag tycker mycket om Döda drömmars ö och om jag hade gått på mellanstadiet eller högstadiet hade jag troligen älskat den. Mest tycker jag kanske ändå om beskrivningen av den vänskap och kärlek som växer mellan deltagarna. Dahlgren bygger upp en fin stämning i boken och skyr inte svåra ämnen. De mer övernaturliga dragen i berättelsen fungerar också oväntat bra och boken som helhet är balanserad sett till fantasi och verklighet. För läsare som söker berättelser som är läskiga, men också fokuserar på relationer är det här en perfekt bok.

Om boken
Döda drömmars ö av Helena Dahlgren, Bonnier Carlsen, (2025), 12-15 år, 208 sidor
0 kommentarer